Od czego zależy wytrzymałość plandek samochodowych?
Zadaniem plandek samochodowych jest przede wszystkim ochrona przewożonych towarów przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem warunków atmosferycznych. Coraz więcej właścicieli firm zaczyna doceniać też ich walory marketingowe. Plandeka może stać się wielkogabarytową, rzucającą się w oczy, mobilną reklamą. Aby jednak skutecznie pełniła obie funkcje, musi być odpowiednio wytrzymała. Od czego zależy jej trwałość?
Materiały użyte do produkcji
Na wytrzymałość plandeki wpływają przede wszystkim materiały użyte do jej produkcji. Dawniej używano głównie plandek tworzonych z impregnowanej bawełny. Umożliwiają one wykonanie wysokiej jakości nadruku, jednak nie są tak wodoodporne, jak plandeki produkowane z tworzyw sztucznych. Plandeki samochodowe produkuje się m.in. z polietylenu, który pozostaje niewrażliwy nawet na ulewne deszcze, a poza tym jest stosunkowo odporny na rozciąganie. Plandeki z polietylenu o większej gęstości są również odporne na promieniowanie UV, co sprawia, że zachowują jeszcze dłuższą żywotność. Za najtrwalsze uważa się obecnie plandeki produkowane z polichlorku winylu. Cechuje się on wszystkimi wymienionymi wcześniej właściwościami, a do tego jest odporny na działanie olejów, kwasów, pleśni itp. Tego typu plandeki trudno również przypadkiem uszkodzić mechanicznie, np. przez tarcie czy rozdarcie.
Użytkowanie plandeki
Na żywotność plandeki wpływa również jej odpowiednie użytkowanie. Korzystanie z plandeki sezonowej przez cały rok w oczywisty sposób sprawi, że dość szybko się ona zużyje. Przed zakupem plandeki warto skonsultować się ze specjalistą zajmującym się ich produkcją. Pracownicy naszej firmy chętnie podpowiadają klientom, jaki rodzaj plandeki sprawdzi się najlepiej w przypadku przewożonych przez nich towarów, modelu naczepy, sposobu mocowania plandeki, tras, jakie pokonują pojazdy, itp. Na trwałość plandeki ma wpływ również sposób jej przechowywania, gdy nie jest użytkowana. Zawsze należy robić to zgodnie z zaleceniami jej producenta.